utorok 18. augusta 2015

Banská Štiavnica - Slovensko / Slovakia

V rámci školskej exkurzie som mala minulý rok možnosť absolvovať výlet do banského mesta Banská Štiavnica. Môžem konštatovať, že pre mňa bol tento výlet veľkým prínosom. Myslím si, že je veľmi dôležité, aby sa na školách absolvovali takéto podobné jednodňové exkurzie po Slovensku, lebo rozšíria študentom pohľad na ich vlastnú rodnú krajinu. Ja osobne viem, že na Slovensku je  veľmi veľa rôznych miest, ktoré som ešte nevidela.
Dozvedela som sa, v rámci výkladu na exkurzii, fakt veľa zaujímavých informácií, ktoré som doteraz o Banskej Štiavnici nevedela. Z tohto dôvodu si myslím, že netreba organizovať len výlety do ďalekých krajín, ale treba sa poobzerať aj okolo seba, a to po našom krásnom Slovensku a vychutnať si naše mestá, pamiatky, prírodu a ostatné krásy. 

Čo sa oplatí vidieť v Banskej Štiavnici ? 

Banská Štiavnica, inak nazývaná aj strieborným mestom, patrí medzi svetové dedičstvo UNESCO. Bola  niekedy tretím najväčším mestom Uhorska. Nachádza sa v centre vulkánu. Výbuch sopky vyvrhol zo stredu Zeme na povrch bohaté žily drahých kovov a vzácnych kameňov, a tak predurčil príbeh tohto kraja. Banská Štiavnica bola niekoľko storočí pokladnicou Európy. Podľa môjho názoru Banská Štiavnica právom patrí medzi najkrajšie mestá na Slovensku.
Hneď ako vstúpite do Banskej Štiavnice, tak vás očaria nádherné kopce, ktoré sú všade dokola. Keď sa dostanete do starého centra mesta, tak z každého kúta budú na vás dýchať staré budovy, kostoly a zámky. Pokúsim sa priblížiť aspoň tie najzaujímavejšie.
Bansko-štiavnická kalvária. Túto sme my mohli obdivovať ako prvú pamiatku, ktorá sa týčila na kopci, hneď ako sme vystúpili z autobusu. Je to baroková kalvária a v jej okolí je nádherná príroda, veľkolepá architektúra a dnu sa nachádzajú umelecké výtvory. Postavili ju jezuiti v 18.storočí a je zaradená do Záznamu stovky najohrozenejších pamiatok sveta.
Botanická záhrada sa nachádza v blízkosti baníckej akadémie. Nachádzajú sa tu vzácne dreviny z celého sveta. Napríklad mohutné kmene sekvojovcov alebo cédra.  
Kammerhof bývalé sídlo komorských grófov. Akési ministerstvo baníctva. Dnes je múzeum  expozície približujú dejiny baníctva na Slovensku. 
Štátny ústredný bansky archív. Nachádzajú sa tu prvé mapy, ktoré zaznamenávajú baníctvo na Slovensku a tiež aj prvé dokumenty.  Najstaršou knihou tohoto inštitútu bola Zbierka kázni z roku 1514. Táto kniha mala dokonca drevený obal. Nachádzalo sa tu aj 90 000 máp, ktoré budú počas nasledujúcich rokov zdigitalizované. A to z dôvodu aby boli rýchlejšie dostupné a aby nedochádzalo k stálemu poškodzovaniu. K najznámejším mapám patrí zbierka máp od Samuela Mikovinyho, ktorého meno medzi mapármi je veľmi známe.
Námestie  Svätej Trojice, hlavné námestie mesta sa formovalo 14. až 16. storočí a nachádzajú sa tu domovy bohatých mešťanov a kostol sv. Kataríny. Dominantou námestia je barokové súsošie Svätej Trojice, ktoré je vlastne mórový stĺp. 
Berggericht v budove bývalého banského súdu sídli mineralogická expozícia s vyše 400 druhmi minerálov z celého sveta. Do vnútorného dvora ústí 75 metrová štôlňa Michal, ktorou sme si mohli aj prejsť a aspoň na kus zažiť každodennú prácu baníka.  
Starý zámok pôvodne farský kostol sa začal stavať na začiatku 13.storočia. Na tento zámok boli v minulosti aj turecké nájazdy. V tom období bol prestavený na pevnosť. Dnes je napríklad jeho súčasťou expozícia terčov, kováčska zbierka a fajkárska dielňa. Z veže je nádherný výhľad na celú Štiavnicu a zároveň si môžete pozrieť veľké zvony. Najväčší z tejto zbierky patrí medzi 5 najväčších zvonov na Slovensku. Zároveň sme si mohli prezrieť aj stredoveký žalár vo veži Himmelreich.
Nový zámok slúžil tiež ako ochrana proti tureckým vojskám. V minulosti museli zachytávať ohňové signály, podľa ktorých sa v tej dobe dorozumievali. Ale našťastie naň nikdy Turci nezaútočili. 
Kostol svätej Kataríny je neskorogotický kostol. Dokončený bol v roku 1491. Nad loďou kostola sa vznáša sieťovo-hviezdicová klenba. Tento kostol ešte dopĺňajú aj originálne fresky, kamenná krstiteľnica, krásne zdobené portály, plastiky a sochy. 
Banícky skanzen, ktorý sme si nestihli prejsť, je vraj plný baníckych zážitkov. Môžete tu zažiť podmienky za akých žili v tej dobe baníci. A dokonca si na seba oblečiete banícky plášť a prilbu. A tiež dostanete aj lampáš, ktorý vtedy používali. Toto celé je povrchová  expozícia.
Tak to by boli všetky pamätihodnosti Banskej Štiavnice, ktoré vo mne zanechali  samé pozitívne dojmy. A to sme ešte ani nestihli navštíviť ostatné krasy, ktoré nás ešte mohli očariť ako napríklad aj Štiavnické tajchy, ktoré slúžili ako zdroj vodnej energie na čerpanie banských vôd a úpravu rudy. Podľa rozprávania našej sprievodkyne patria medzi šperky tohto kraja. 
Tiež je tu aj známe jazero Sitno a Počúvadlo. 
Môžem povedať, že som už navštívila dosť krajín a miest, ale žiadne z miest nebolo pre mňa tak „slovensky“ očarujúce ako Banská Štiavnica a to vďaka kombinácií dvoch pohľadov mesta, ktoré je obkolesené nádhernou prírodou a zároveň mesta, ktoré má v sebe nádych histórie a umenia. Ja osobne som bola veľmi spokojná s prehliadkou mesta, lebo som v Štiavnici ešte predtým vôbec nebola. Dozvedela som sa veľmi veľa zaujímavých informácií. 
Podľa môjho názoru je teda veľmi dôležité, aby sa študentom dala možnosť ísť na exkurziu po Slovensku, lebo niekedy to, čo je k nám najbližšie, je najviac nepoznané.   






Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára