piatok 21. októbra 2016

Exkurzia do Talianska - 4.deň Toskánsko - Florencia

Florencia
Dnes sme mali hneď po raňajkách veľký zhon lebo sme sa museli presunúť nie autobusom ale vlakom z nášho hotela do Florencie. Kde na nás čakala celodenná prehliadka umeleckej metropoly sveta – Florencie. Symbolom tohto krásneho mesta je Brunelleschiho kupola Dómu, ktorá sa vypína nad mestským horizontom a vidieť ju už z diaľky. Vo Florencií máte možnosť zažiť typický taliansky ruch na námestí Piazza della Signoria s kópiou sochy Michelangelovho Davida. Na ľavom brehu rieky Arno sa nachádza Palazzo Pitti, ktorý je sídlom mnohých zaujímavých múzeí a po ich prehliadke si môžete oddýchnuť v barokovom parku Giardino di Boboli. Vo Florencií by sa nemala obísť slávna galéria Uffizi, kde sa nachádzajú významné diela európskeho maliarstva 13. až 18. stor., napr. Botticelliho Jar a Zrodenie Venuše či nedokončené dielo Leonarda da Vinciho – Zvestovanie. Zároveň vo Florencií máte možnosť prechádzať sa po najslávnejšom talianskom ale myslím, že aj svetom moste Ponte Vecchio, symbole trvalej sily mesta. A na záver dňa si môžete tak ako my vychutnať západ slnka a večerný pohľad na mesto z Piazzale Michelangelo. Určite je lepšie keď sa tam vyberiete skôr lebo toto miesto je neustále plné turistov. Ja som mala možnosť rozprávať sa s americkými turistami, čo bol pre mňa tiež veľmi milý zážitok.

Ešte vám popíšem kus bližšie niektoré pamiatky, ktoré sa nachádzajú vo Florencií a ktoré sú zaujímavé a možno to budú aj nejaké typy pre vás :

Môj Typ :  
Jednoznačne vám odporúčam kúpiť si vstup za 15 eur do dómu, baptistéria, na kupolu, vežu a ešte aj múzea. Vstupenky si kúpite oproti baptistéria v podchode číslo 13. Máte možnosť vidieť najznámejšie pamiatky a to hlavne vtedy ak máte na Florenciu len jeden deň tak ako sme mali my. A ak sa dostane do Florencie skoro ráno ešte pred 9 budete mať možnosť vychutnať si námestie nie ešte tak preplnené od turistov ako to zvyčajne býva.  Ak stihnete obehať všetko na hlavnom námestí na čas ( všetko si musíte odstať v dlhánskych radoch ) tak by som vám na jeden deň ešte odporučila ísť na námestie Piazza della Signora ( kde sa nachádzajú kópie najznámejších sôch od Michelangela) - z tade sa prejsť popri galérií Uffizi až k najstaršiemu mostu Ponte Vecchio. Určite by som vám odporučila vychutnať si známu toskánsku panini ( budete mať možnosť problém si vybrať lebo ich je veľa na výber) pri najlepšom talianskom vínku alebo si pochutnať na pravej talianskej zmrzline ( gellato ) v jednej z mnohých kaviarní.  Ak sa spýtate nejakého Taliana o radu, že kde je najlepšia zmrzlina tak zaručene vám odpovie, kde nájdete najlepšiu zmrzlinu -  hoci to môže byť dokonca konkurencia - ako sa stalo nám. Keďže som si nevedela vybrať zmrzlinu, lebo mali veľký výber tak som sa opýtala predavača, ktorú by mi poradil a ktorú má on najradšej a on mi povedal, že najlepšia zmrzlina nie je u nich ale o jednu kaviareň ďalej. A naozaj to bola tá najlepšia zmrzlina akú som kedy jedla. 
Nakoniec dňa by som ste si mali vychutnať západ slnka na Piazzale Michelangelo a zároveň aj na krásnu panorámu mesta. 


Duomo
Majestátna kupola stredovekého dómu Santa Maria del Fiore je symbolom Florencie, ide o najväčšiu kupolu sveta, ktorá bola dokončená roku 1436 Filippom Brunelleschim. K zaujímavostiam chrámu patrí obraz Domenica di Michelino z roku 1465 – Dante a jeho svety s najznámejšou podobizňou autora Božskej komédie. Kupola je impozantná aj z vnútra – zdobí ju grandiózna Vasariho a Zuccarova freska Posledný súd (16. storočie).

Battistero
Baptistérium Sv. Jána z 12. storočia, ktoré vyrástlo zrejme na mieste bývalého rímskeho chrámu, je najznámejšie vďaka bronzovej bráne, ktorú už Michelangelo nazval Rajskou (Porta del Paradiso). Exteriér je z bieleho a zeleného mramoru. Po vyhlásení súťaže o najlepší návrh severného vchodu vyhrali Brunelleschi a Lorenzo Giberti – došlo medzi nimi k nezhodám a dielo dokončil Giberti – pracoval na ňom 21 rokov. Sú tu vystavené kópie, originály môžete vidieť v Museo dell´Opera del Duomo (neďaleko Duomu).

Campanile
Navrhol ju Giotto, týči sa 85 metrov nad námestím, je rovnako ako Duomo zo zeleného, bieleho a ružového mramoru a patrí medzi najkrajšie zvonice v Taliansku. Giotto zomrel v treťom roku stavby, keď zvonica dosahovala 13 metrov, dokončená bola r. 1359. Po 414 schodoch sa možno dostať na terasu na vrchole zvonice, z ktorej je nádherný výhľad na Florenciu, ale najmä na kupolu.

Ponte Vecchio
Jeden z najslávnejších mostov sveta (Starý most) z roku 1345, bol postavený v najužšom mieste rieky Arno.  Je to jediný most, ktorý ustupujúci Nemci v roku 1945 nevyhodili do vzduchu. Sídlili na ňom mäsiari a garbiari, ktorých prevádzky nevoňali veľmi dobre. To sa zmenilo, keď bol vystavaný Vasariho priechod (spájajúci Uffizi a Palazzo Pitti). Vtedy sa obchodíky zmenili na zlatníctva a svoju živnosť tu prevádzkujú dodnes. Je jedným zo symbolov Florencie, vždy plný turistov a turistiek, ale odporúčame ho navštíviť.

Palazzo Vecchio
95 metrov vysoká zvonica Palazzo Vecchio (Starého paláca), ktorý pripomína pevnosť, je na námestí Piazza della Signoria a je ďalším symbolom Florencie. Palác bol postavený začiatkom 14. storočia a bol sídlom mestskej správy. Roku 1540 sa sem nasťahoval Cosimo I. a bol upravený Vasarim. V sále dei Gigli (Ľaliovej sále) sa nachádza najväčší poklad paláca – Donatellove bronzové súsošie Judita a Holofernes (biblická hrdinka sa chystá zoťať hlavu opitému vojvodcovi, má to byť symbol víťazstva Pokory nad Pýchou). Pred ním sa nachádza kópia sochy Michelangelovho Dávida a známa Neptúnova fontána. My sme sa nedostali na samotnú výstavu ale jednoznačne by som vám radila aby ste sa išli pozrieť do vnútra a trochu sa tam poprecházali teda pokiaľ vám dovolia sekuriťáci.

Galéria Uffizzi 
Ja som sa dnu nedostala lebo lístok stál až  16 eur a pritom, keď ste si ho kúpili online na internete tak to bolo len 10 eur. Takže ak sa chystáte do Florencie a chcete navštíviť túto úžasnú galériu odporúčam kúpiť si lístok ešte doma.
Jedno z najväčších múzeí v Taliansku a na celom svete. V Uffizi mali byť pôvodne kancelárie známej rodiny Medici (Uffizi = úrad). Od počiatku však Medici dávali do tejto budovy prvotriedne diela svojich zbierok. Dnes sa v Uffizi nachádzajú najvýznamnejšie diela talianskych aj zahraničných umelcov z doby od 13. do 18. storočia, ako Giotto, Masaccio, Beato Angelico, Leonardo da Vinci, Botticelli, Michelangelo, Piero della Francesca, Raphael, Caravaggio, Rubens, Rembrandt, Dürer, Goya a mnoho ďalších.
Vo Vasarskej chodbe (Corrido Vasariano), ktorá spája Galeriu Uffizi s Pitti palácom sa nachádza bohatá zbierka autoportrétov mnohých umelcov. Bola vybudovaná v r. 1565 Vasarim. Chodba prechádza pod Ponte Vecchio, tzv. „Starým mostom“ (v skutočnosti najstarší most v meste), s mnohými klenotníctvami.

Basilica di San Lorenzo
Jeden z najkrajších príkladov renesančnej architektúry, obsahuje množstvo diel Michalangela, Donatella a Bruneleschiho.

Palazzo Pitti
Sídli tu päť galérií a múzeí. Pôvodný palác navrhol Bruneleschi v roku 1457 pre politicky ambiciózneho obchodníka Lucu Pittiho, ktorý sa chcel rovnať Mediciovcom. Môžete tu uvidieť diela Fipippa Lippiho, Caravaggia, Tiziana, Velasquza, Raffaela, Rubensa.

Záhrady Boboli 
Nestali by sa známe, pokiaľ by ich rodina Mediciovcov nenechala prerobiť Niccolom Pericoli, známym ako Tribolo. Ten vytvoril v rokoch 1550 až 1558 prekrásny park s mnohými architektonickými prvkami. Park, ktorý tvorí časť Pittiho paláca, bol navrhnutý tak, aby mal scénografické miesto na svahoch kopca Boboli. Pietro Leopoldo sa rozhodol roku 1776 otvoriť záhrady verejnosti. Dizajn Boboliho záhrad bol použitý ako základ všetkých kráľovských záhrad v Európe, vrátane Versailles.

Akademická galéria
Galleria dell'Accademia je jedným z najznámejších múzeí vo Florencii, lebo v jej priestoroch sa nachádzajú slávne Michelangelove sochy vrátane Dávida a Pieta Palestíny. Je tu tiež mnoho obrazov, ktoré nazbieral veľkovojvoda Peter Leopold, aby pomohol mladým florentským umelcom, ktorí sa prihlásili do Akadémie umenia, ktorá sa nachádza stále hneď vedľa galérie.

Múzeum sv. Marka
Prostredie a samotná architektúra múzea bez váhania stoja za návštevu. Skladá sa z pôvodného dominikánskeho kláštora, ktorý bol pre Cosima staršieho z rodiny Medici reštaurovaný a rozšírený do dnešnej podoby jeho obľúbeným architektom Michelozzim (1396 – 1472). Táto budova bola dejiskom náboženského diania. Jej výnimočnosť je podporená kultom osobností ako Beato Angelico (1400 –1450) a neskôr Gerolamo Savonarola. Múzeum ponúka návštevníkom príklad udržovaného kláštora z 15. storočia. vybudovaného podľa inovačných návrhov Brunelleschiho.

Múzeum histórie vedy 
Je domovom dôležitej zbierky vedeckých prístrojov a ich plánikov. Toto múzeum je dôkazom, že rovnako tak, ako sa Florencia zaujímala o umenie, tak sa zaoberala od 13. storočia aj vedou najmä zásluhou rodiny Medici a Lorraine. Je veľmi dobre známe, že Cosimo I. a Francesco de' Medici podporovali vedecké výskumy realizované v dielňach v Grand Ducal. V múzeu sa nachádzajú pôvodné prístroje, ktoré používal Galileo Galilei.

Galéria „Nemocnica nevinných“
Nachádza sa v jednom z najznámejších a najdôležitejších stavebných komplexov raného 15. storočia vo Florencii. Výstavbou a financovaním bol poverený podľa plánov Filippo Brunelleschi, Arte della Lana. „Nemocnica“ bola určená na výchovu opustených detí. Snahou bolo naučiť ich remeslu, aby si našli svoje miesto v spoločnosti. Do komplexu patrila kláštorná jedáleň, arkáda, študentský domov, nemocnica...

Casa di Dante
Nejde o Danteho rodný dom, ale nachádza sa na mieste alebo neďaleko miesta, kde sa Dante narodil. Múzeum venované Danteho dielu, životu a dobe vystavuje obrazy a modely Florencie z 12. a 13. storočia. Vstupné 4 eura.

Piazzale Michelangelo
Predstavuje najkrajší pohľad na Florenciu, najobľúbenejšiu vyhliadku na mesto, najmä pri západe slnka (pohľad na Ponte Vecchio a kupoly mesta). Je to 20 minút chôdze do kopca po krútiacej sa ceste, po cestičkách a schodoch od rieky Arno a Piazza Giuseppe Poggi. Dá sa ísť aj autobusom č. 13 zo Stazione di Santa Maria Novella.

Danča a Marek na vežičke - vieme kto má rád selfie :)

Nádherný výhľad  ale neodporúčam pre tích, čo majú strach z výšok
Naša skupinka na veži


Baptistérium

Dokonca aj ja som dostala strach z tej výšky



Z úplného vrchu veži






Najstarší most - Porte Vecchio

Na piazzale di Michelangelo s krásnym výhľadom na celé mesto

Dúfam, že sa vám páčil môj opis Talianska - Toskánska a že som vás aspoň kus nalákala na tieto krásy. Ak sa vám páčili aj moje fotografie budem rada ak mi napíšete komentár alebo ma začnete sledovať. A jednoznačne môžeme povedať, že Florencia ale aj celé Toskánsko je nádherné a očarujúce a  treba si ho vychutnať, tak ako to robia praví Taliani. :)

štvrtok 20. októbra 2016

Exkurzia do Talianska - 3.deň Toskánsko - Collodi, Lucca a Pisa


Collodi  
Dnešný deň sme začali v malom mestečku z 11. storočia, kde svoje detstvo prežil Carlo Collodi, autor svetoznámych Pinocchiových dobrodružstiev. Hneď po príchode do mesta vás privíta veľká socha Pinocchia, ktorý je je naozaj hlavným symbolom mesta a celé mesto ťaží hlavne z tejto postavičky, ktorá je naozaj úúúúplne všade. Je to malé mestečko na ktorého prejdenie vám stačia maximálne tak dve hodiny.

Socha Pinocchia na začiatku mesta



Danča sa hrá na Pinocchia
A naša skupina na samom kopci mesta

Lucca


Poobedie sme strávili v historickej Lucca, ktorá je vzácnym klenotom ukrytým za renesančnými hradbami. Je to mesto plné románskych kostolov a skrytých palácových záhrad. Najprv sme prešli hradbami a potom sme sa dostali na známu ulicu Via Fillungo, krútiacej sa stredovekým centrom mesta a z tade sme sa dostali k symbolu Luccy – na námestie Piazza Anfiteatro –námestie spravené do kruhu - plné kaviarní a talianskej pohody. Bolo postavené ako amfiteáter a z jeho múrov neskôr v stredoveku vyrástli domy, ktoré lemujú námestie.
Ďalšie zaujímavé pamiatky Lucci : 
San Michele in Foro – jeden z mnohých skvostných kostolov v toskánskom románskom slohu v meste – stojí na miestach rímskeho fóra (foro) čiže staromestského námestia. Tiché uličky sa vinú medzi stredovekými domami, aby znenazdania vyústili na malých námestiach s kostolmi, amfiteátrom a ďalšími pamätníkmi dlhej histórie mesta.
Hradby – jeden z mnohých pôžitkov, ktoré Lucca ponúka, je prechádzka po jej úžasných hradbách. Promenáda so stromoradím skrýva nádherný pohľad na mesto. Práce na hradbách sa začali okolo roku 1500, keď pokrok vo vojenskej technológii prekonal starý stredoveký obranný systém. Po dokončení v roku 1645 patrili hradby k najmodernejším svojej doby. Jedným z ich najpodivuhodnejších prvkov je otvorený priestor, ktorý sa dodnes rozprestiera za nimi. Znemožňoval nepriateľovi schovávať sa za stromami a v podraste. Je iróniou osudu, že nemuseli nikdy odolávať útoku. Na začiatku 19. storočia sa z nich nakoniec stal verejný park.
Museo Nazionale di Villa Guinigi – túto mohutnú renesančnú vilu si v roku 1418 nechal postaviť Paolo Guinigi, významný člen mocného šľachtického rodu, ktorý vládol Lucce na začiatku 15. storočia. Patrí k nej aj známy orientačný bod Torre dei Guinigi. Táto veža s cimburím na vrchole ponúka pekný pohľad na mesto a Apuánske Alpy. V záhrade objavíte zvyšky rímskej mozaiky a románskych levov, ktorí pôvodne strážili mestské hradby.

My sme sa s Dančou rozhodli, že by bolo načase aby sme sa najedli a dostali sme odporúčanie, že v Lucce sú najlepšie Tortellini con care ( po slovensky cestoviny plnené mäsom, ktoré boli podľa mňa famózne). Môžem odporučiť reštauráciu Giulliano blízko hradieb a hlavného vchodu pre domácich Talianov je to, že vraj najobľúbenejšia reštaurácia.  Po pravde môžem povedať, že mňa toto mesto s hradbami najviac očarilo jedlom ako samotným čarom mesta.

Predjedlo - Antipasta casa di Guilliano
A naša skupina v reštike


Pisa



Na poobedie a podvečer sme mali na pláne Pisu - kde sme si užili hlavne Campo dei Miracoli, srdce Pisy, s mramorovým románskym dómom, baptistériom – Krstiteľnicou sv. Jána a samozrejme Šikmou vežou. Keď som prvý krát vstúpila na toto hlavné námestie tak som bola trošku sklamaná a bolo to asi tak, že a toto je všetko ? Taká malá šikmá vežička. Ale po niekoľkých fotografiách som sa do tejto malej veže a krásne námestia zázrakov naozaj zamilovala.
Torre Pendente - Šikmá veža
Šikmá, 58 metrov vysoká, románska veža Torre Pendente je jedným zo symbolov celého Talianska. 
Patrí medzi svetové rarity. Mnoho turistov prichádza na Piaza del Duomo v centre Pisy, kde sa veža nakláňa medzi katedrálou a baptistériom, dúfajúc, že ju uvidia ešte predtým, než sa zrúti. Veža ale napodiv stojí dodnes, napriek tomu, že to odporuje fyzikálnym zákonom. Odporúčala by som kúpiť lístky online.
 Duomo di Santa Maria Assunta – Katedrála Nanebovzatia Panny Márie 
Tvorí centrum námestia. Ide o monumentálnu románsku stavbu vybudovanú v období 1063 – 1092. Nachádzajú sa tu pozostatky sv. Rainiera, patróna Pisy, ako aj hrob Henricha VII. Luxemburského. Vstup je voľný (je však potrebné vyzdvihnúť si kupón na vstup pri pokladni). V prípade, že máte zakúpené lístky na iné atrakcie (Baptistérium, iné múzeá), súčasťou vášho lístku je aj voľný vstup do katedrály.
Battistero – Baptistérium  
Je zasvätené Jánovi Krstiteľovi a so svojím priemerom 107 m zostáva najväčším v Taliansku. V strede sa nachádza fonte battesimale – krstiteľnica s bronzovou sochou sv. Jána Krstiteľa. Klenotom interiéru je kamenná kazateľnica od Nicola Pisana postavená v 1260.

Piazza di miracoli
Naozaj je šikmá :)
Socha archanjela Michaela






A ešte aj dôležitá fotka s našou cestujúcou ovečkou

piatok 7. októbra 2016

Exkurzia do Talianska - 2.deň Toskánsko - Volterra, San Galgano a Siena

Volterra



V utorok 27.9. sme sa dostali ráno do ulíc známej Volterry, o ktorej som ja mala v rámci našej exkurzie referát a ktorý som musela v autobuse prezentovať pred všetkými.  Dúfam, že všetci, čo ho počúvali si z neho kúsok odniesli. :)
Z minulosti bolo mesto Volterra známe hlavne kvôli etruskej civilizácií, vďaka ktorej sa tu zároveň nachádzajú neporušené etruské hradby a aj ruiny starovekého rímskeho divadla. Volterra je tiež preslávená aj vďaka spracovaniu alabastru. A v posledných rokoch je to hlavne kvôli autorke Stephanie Meyer, ktorá z tohto mesta spravila hlavné sídlo pre najstaršiu a najvplyvnejšiu upírsku rodinu sveta a opísala to vo svojej knihe Twilight ( Súmrak). Najviac zaujímavé asi bolo Piazza dei Priori – ústredné námestie mesta obklopené stredovekými budovami vrátane paláca z 13. storočia – Palazzo dei Priori. Palazzo dei Priori na Piazze dei Priori je najstarším stredovekým sídlom vlády v Toskánsku. Stavať sa začalo v roku 1208 a vo vnútri vás očakávajú fresky zo 14. storočia. Vynikajúce Museo Civico (múzeum) sa môže pochváliť prácami florentských umelcov. Zaujímavosťou je, že na tomto námestí sa nachádza aj špeciálna veža na ktorej je prasiatko "Porcelino", ktoré keď uvidíte tak vám prinesie šťastie. Potom si môžete tak ako aj my, vychutnať túlanie sa po obchodíkoch a dielničkách, ktoré ponúkajú alabastrové diela. Niektorí z nás, hlavne nadšenci kávy si vychutnali posedenie pri "pravej talianskej" káve.

Krásny výhľad na krajinu

Piazza di Priori

 Hlavná brána na námesti Piazza die Priori - kde sa pôvodne nachádzala Bella aby zachránila Edwarda

Ruiny rímskeho divadla

Veža s prasiatkom pre šťastie

Prasiatko  - Porcellino


Pri rímskom divadle ... zasvietilo trochu viac slnka :D


Uličky Volterry
Z veže Palazza di Priori
San Galgano
Pri príchode na toto miesto sme mali prechádzku cisterciánskym opátstvom. Zároveň sme si vypočuli legendu o "toskánskom Excalibure". Odľahlé cisterciánske opátstvo v San Galgane sa nachádza v úžasnom prostredí. Svätý Galgán (1148 – 81) bol odvážny, ale zhýralý mladý rytier, ktorý sa neskôr zriekol materiálneho sveta a obrátil sa k Bohu. Keď sa pokúsil zlomiť meč o skalu ako symbol zavrhnutia vojny, skala ho znenazdajky pohltila. Rytier v tom videl božské znamenie. Vybudoval si na kopci nad opátstvom chyžu (dnes tu stojí včelín) a tu tiež nakoniec zomrel ako pustovník. Pápež Urban III. ho kanonizoval a vyhlásil za vzor kresťanských rytierov. Stavba opátstva bola zahájená v roku 1218 v gotickom slohu, odrážajúc francúzsky pôvod cisterciánov, ktorí projekt naplánovali. Vyhýbali sa stykom s okolitým svetom a svoj život delili medzi modlitby a prácu. Napriek hlásaniu chudoby mnísi zbohatli predajom dreva a v polovici 14. storočia už opátstvo začalo upadať. V neskorom 14. storočí opátstvo vydrancoval anglický žoldnier Sir John Hawkwood. Meč sv. Galgána dodnes zbadáte v kameni priamo pri vchode do vnútra kruhového oratória. Kamenné múry zo 14. storočia v bočnej kaplnke pokrývajú vyblednuté fresky s výjavmi zo života sv. Galgána od Ambrogio Lorenzettiho (1344).


Danča chcela všetkých zelenákov odfotiť 



Siena



Pre niekoho známa aj ako "Perla Toskánska". Toto mesto je na zozname UNESCO. V Siene sa nachádza aj jedno z najkrajších talianskych -toskánskych námestí Piazza del Campo–centrum občianskeho a spoločenského života Sieny. Dvakrát ročne sa tu od roku 1656 konajú preteky na koňoch bez sedla Palio. Mňa toto mesto zaujalo hlavne svojimi uličkami ktorými sme sa prechádzali a našli sme tu plno malých obchodíkov. Určite by som každému odporučila kúpiť si vstup na panorámu mesta z jednej časti dómu, lebo je odtiaľ prekrásny výhľad na celú Sienu. Vraj je z tade lepší výhľad ako zo samotnej veže. 

Dóm v Siene (Duomo di Siena)
Krásna katedrála na ktorej sa pracovalo skoro 600 rokov, 
Za 15 eur si môžete kúpiť vstup na viacero atrakcií do katedrály, do múzea, na krásnu panorámu, krypty a baptistérium.  ´Ja som to tak urobila a neľutovala som.

Veža (Torre del Mangia ) na námestí ( Piazza del Campo)
Až 102 metrov vysoká veža, na ktorú vedie 503 schodov je tiež známa aj ako veža Jedák. Dominanta mesta je zo 14. storočia ležiaca na Piazza del Campo.

Museo Civico
Najpôsobivejšie múzeum mesta, priestory bohato zdobené freskami.

Krásny výhľad na Duomo
Veža jedák

Legenda o Romulusovi a Remusovi sa tiež spája aj so Sienou






Výhľad na Duomo + zaujímavý príbeh, ktorý sa viaže ku talianskemu pracovníkovi za nami a ktorý Danča rozprávala do mikrofónu pre všetkých :D





Dúfam, že vás aj tento deň zaujal a že sa vám páčili fotky aspoň tie s pamiatkami ( keďže ja sa na väčšine tvárim zle :) ). A že si radi prečítate o ďalších zážitkoch.