štvrtok 20. októbra 2016

Exkurzia do Talianska - 3.deň Toskánsko - Collodi, Lucca a Pisa


Collodi  
Dnešný deň sme začali v malom mestečku z 11. storočia, kde svoje detstvo prežil Carlo Collodi, autor svetoznámych Pinocchiových dobrodružstiev. Hneď po príchode do mesta vás privíta veľká socha Pinocchia, ktorý je je naozaj hlavným symbolom mesta a celé mesto ťaží hlavne z tejto postavičky, ktorá je naozaj úúúúplne všade. Je to malé mestečko na ktorého prejdenie vám stačia maximálne tak dve hodiny.

Socha Pinocchia na začiatku mesta



Danča sa hrá na Pinocchia
A naša skupina na samom kopci mesta

Lucca


Poobedie sme strávili v historickej Lucca, ktorá je vzácnym klenotom ukrytým za renesančnými hradbami. Je to mesto plné románskych kostolov a skrytých palácových záhrad. Najprv sme prešli hradbami a potom sme sa dostali na známu ulicu Via Fillungo, krútiacej sa stredovekým centrom mesta a z tade sme sa dostali k symbolu Luccy – na námestie Piazza Anfiteatro –námestie spravené do kruhu - plné kaviarní a talianskej pohody. Bolo postavené ako amfiteáter a z jeho múrov neskôr v stredoveku vyrástli domy, ktoré lemujú námestie.
Ďalšie zaujímavé pamiatky Lucci : 
San Michele in Foro – jeden z mnohých skvostných kostolov v toskánskom románskom slohu v meste – stojí na miestach rímskeho fóra (foro) čiže staromestského námestia. Tiché uličky sa vinú medzi stredovekými domami, aby znenazdania vyústili na malých námestiach s kostolmi, amfiteátrom a ďalšími pamätníkmi dlhej histórie mesta.
Hradby – jeden z mnohých pôžitkov, ktoré Lucca ponúka, je prechádzka po jej úžasných hradbách. Promenáda so stromoradím skrýva nádherný pohľad na mesto. Práce na hradbách sa začali okolo roku 1500, keď pokrok vo vojenskej technológii prekonal starý stredoveký obranný systém. Po dokončení v roku 1645 patrili hradby k najmodernejším svojej doby. Jedným z ich najpodivuhodnejších prvkov je otvorený priestor, ktorý sa dodnes rozprestiera za nimi. Znemožňoval nepriateľovi schovávať sa za stromami a v podraste. Je iróniou osudu, že nemuseli nikdy odolávať útoku. Na začiatku 19. storočia sa z nich nakoniec stal verejný park.
Museo Nazionale di Villa Guinigi – túto mohutnú renesančnú vilu si v roku 1418 nechal postaviť Paolo Guinigi, významný člen mocného šľachtického rodu, ktorý vládol Lucce na začiatku 15. storočia. Patrí k nej aj známy orientačný bod Torre dei Guinigi. Táto veža s cimburím na vrchole ponúka pekný pohľad na mesto a Apuánske Alpy. V záhrade objavíte zvyšky rímskej mozaiky a románskych levov, ktorí pôvodne strážili mestské hradby.

My sme sa s Dančou rozhodli, že by bolo načase aby sme sa najedli a dostali sme odporúčanie, že v Lucce sú najlepšie Tortellini con care ( po slovensky cestoviny plnené mäsom, ktoré boli podľa mňa famózne). Môžem odporučiť reštauráciu Giulliano blízko hradieb a hlavného vchodu pre domácich Talianov je to, že vraj najobľúbenejšia reštaurácia.  Po pravde môžem povedať, že mňa toto mesto s hradbami najviac očarilo jedlom ako samotným čarom mesta.

Predjedlo - Antipasta casa di Guilliano
A naša skupina v reštike


Pisa



Na poobedie a podvečer sme mali na pláne Pisu - kde sme si užili hlavne Campo dei Miracoli, srdce Pisy, s mramorovým románskym dómom, baptistériom – Krstiteľnicou sv. Jána a samozrejme Šikmou vežou. Keď som prvý krát vstúpila na toto hlavné námestie tak som bola trošku sklamaná a bolo to asi tak, že a toto je všetko ? Taká malá šikmá vežička. Ale po niekoľkých fotografiách som sa do tejto malej veže a krásne námestia zázrakov naozaj zamilovala.
Torre Pendente - Šikmá veža
Šikmá, 58 metrov vysoká, románska veža Torre Pendente je jedným zo symbolov celého Talianska. 
Patrí medzi svetové rarity. Mnoho turistov prichádza na Piaza del Duomo v centre Pisy, kde sa veža nakláňa medzi katedrálou a baptistériom, dúfajúc, že ju uvidia ešte predtým, než sa zrúti. Veža ale napodiv stojí dodnes, napriek tomu, že to odporuje fyzikálnym zákonom. Odporúčala by som kúpiť lístky online.
 Duomo di Santa Maria Assunta – Katedrála Nanebovzatia Panny Márie 
Tvorí centrum námestia. Ide o monumentálnu románsku stavbu vybudovanú v období 1063 – 1092. Nachádzajú sa tu pozostatky sv. Rainiera, patróna Pisy, ako aj hrob Henricha VII. Luxemburského. Vstup je voľný (je však potrebné vyzdvihnúť si kupón na vstup pri pokladni). V prípade, že máte zakúpené lístky na iné atrakcie (Baptistérium, iné múzeá), súčasťou vášho lístku je aj voľný vstup do katedrály.
Battistero – Baptistérium  
Je zasvätené Jánovi Krstiteľovi a so svojím priemerom 107 m zostáva najväčším v Taliansku. V strede sa nachádza fonte battesimale – krstiteľnica s bronzovou sochou sv. Jána Krstiteľa. Klenotom interiéru je kamenná kazateľnica od Nicola Pisana postavená v 1260.

Piazza di miracoli
Naozaj je šikmá :)
Socha archanjela Michaela






A ešte aj dôležitá fotka s našou cestujúcou ovečkou

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára