nedeľa 2. októbra 2016

Exkurzia do Talianska - 1.deň Benátky

Tento rok som nastúpila do školy hneď potom ako som prišla z Írska a všetko začalo veľmi rýchlo. Dozvedela som sa, že aj tento rok budeme mať v rámci výberových predmetov predmet "Literárna exkurzia do Toskánska". Okamžite ma to zaujalo, lebo v Toskánsku som ešte nebola a dokonca som na výlet nahovorila aj moju sestru,ktorá túto exkurziu absolvovala so mnou. A tak sme sa v nedeľu večer pobalili a pobrali na výlet do Talianska, na ktorý sme sa obidve veľmi tešili. 





Benátky  


























V pondelok 26.09. sme mali ako prvé mesto našej exkurzie Benátky. Mesto, ktoré leží na severovýchode Talianska a tiež je nazývané aj "Vstupná brána Orientu". Už v 10. storočí bolo samostatnou byzantskou provinciou. Obchodné vzťahy s Východom a víťazstvo v križiackej výprave v roku 1204 mu priniesli bohatstvo a moc, ktoré mu pozvoľne nahlodávali európski a tureckí nepriatelia. Počas vlády dóžov v stredoveku rozšírili svoj vplyv do celého Stredomoria až po Konštantínopol (dnešný Istanbul). Nesmierne bohatstvo sa odrážalo v umení a architektúre. Mesto bolo vybudované pozdĺž močaristých brehov na ostrovčekoch v Jadranskom mori. Pravidelne ho sužujú záplavy, ktorým sa však nepoddáva. 
Toto mesto očarilo nie jedného umelca a je významné vďaka niekoľkým osobnostiam ako napríklad Marcom Polom, Antoniom Vivaldim či Casanovom. 
Pre mňa osobne to bola už druhá návšteva tohto krásneho mesta a strávili sme tu niekoľko hodín. S mojou sestrou sme sa rozhodli, že sa poprechádzame medzi veľkolepými palácmi, chrámami a kanálmi, kde sme sa sa aj ku koncu stratili. Popravde si myslím, že v Benátkach sa oplatí stratiť a potúlať sa uličkami. Určite vás očarí Piazza di San Marco, Basilica di San Marco, Palazzo Ducale, Most vzdychov, oblúkový most Rialto ponad hlavný Canal Grande alebo samotné malé uličky.
Ak budete mať v Benátkach len tak mál času ako sme mali my, tak by som Vám určite odporučila pozrieť aspoň základné pamiatky ako sú: 

Canal Grande  (Veľký kanál )
Vinie sa srdcom mesta a najlepšie je ho vidieť z „vaporetta“ (vodného autobusu alebo inak známeho aj taxíka) – linka č. 1 prechádza práve Veľkým kanálom a turisti z nej môžu obdivovať paláce lemujúce jeho brehy. Lístky si môžete zakúpiť na všetkých zastávkach, v obchodoch a trafikách s vylepeným štítkom ACTV. Kúpiť si ich môžete aj na palube. Cena je rovnaká bez ohľadu na to, či idete len jednu zastávku alebo využijete celú trasu. Lístok je treba pred jazdou označiť  v strojčeku na móle. Pokuty za jazdu bez lístka sú vysoké. Jednorazový lístok (75 minút) stojí 7,50 eur. Gondoly reprezentujú luxusnú dopravu, ktorú využívajú najmä turisti. Skôr než nastúpite do gondoly, dohodnete sa s gondolierom na cene. Úradne stanovená cena je okolo 100 eur za 45 minút, vo večerných hodinách je ešte vyššia. Mimo sezóny sa dá zjednať.

Námestie Sv. Marca (Piazza San Marco)
Vo svojej histórii sa stalo svedkom rôznych slávností, procesií, politických akcií a karnevalov. Okrem veľkolepých budov Baziliky sv. Marka a Dóžovho paláca sa tu nájdu aj iné stavby, napr. 99 metrov vysokú Kampanilu (Zvonicu) – otvorená od 9.45 do 19.00, Museo Correr, Torre dell´Orologio a množstvo kaviarničiek a luxusných obchodíkov. Neďaleko sa nachádza aj známy Most vzdychov, ktorý spájal Dóžov palác s väzením. Názov získal podľa vzdychov previnilcov vedených na súd. Bol tu väznený aj Casanova, ale podarilo sa mu ujsť z paláca otvorom v streche. O Námestí Sv. Marca sa Napoleon vyjadril ako o „najelegantnejšom salóne Európy“.


Bazilika Sv. Marka
Námestiu Sv. Marka dominuje Bazilika, v architektúre ktorej sa prelínajú východné i západné dekoratívne štýly. Patrí medzi najveľkolepejšie stavby v Európe. Jej vonkajšia výzdoba vďačí za takmer orientálnu nádheru množstvu klenotov dovezených zo zámorských dŕžav republiky. Všimnite si napríklad kopije preslávených bronzových koní, ulúpených roku 1204 z Konštantínopolu, ale aj množstvo stĺpov, basreliéfov, farebného mramoru na hlavnej fasáde. Interiér baziliky krášlia mnohé mozaiky, sochy či drahokamami vykladaný oltárny obraz Pala d´Oro, ikona Madony Nikopoie (Víťaznej) či vzácna zbierka zlata, striebra a skla v klenotnici.

Dóžov palác (Palazzo Ducale)
Bol postavený v 9. storočí a slúžil ako oficiálna rezidencia všetkých benátskym vládcom. Súčasný vzhľad tohto paláca má svoje korene v 14. storočí. Jeho architekti porušili tradíciu v tom, že značnú časť paláca (vybudovaného z ružového veronského mramoru) umiestnili na krajové lodžie a arkády z istrijského kameňa. Pri prehliadke Dóžovho paláca môžeme navštíviť Sieň Veľkej rady, ktorú zdobí jedna z najväčších malieb na svete Raj od bratov Tintorettovcov, Sala dello Scudo, ktorej steny pokrývajú mapy sveta a uprostred sa týčia dva obrie glóbusy z 18. storočia, či mučiareň, v ktorej prebiehali výsluchy väzňov, ktorí viseli za zápästia na lane uprostred miestnosti.


Piazza san Marco



Palazzo Ducale - Dóžov palác











Danča moja modelka :)
Na moste Vzdychov

Stratená v uličke ale hlavne, že vysmiata
Utekáme uličkami a hľadáme cestu ... Ešte, že máme GPS v mobile :D

A najlepšie miesto na fotku :D

Selfie pri kanáli musí byť a ovečka tiež :)


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára